В органічному добриві (іншими словами — компості) мікроелементи (сірка, магній, кальцій і т.д.) знаходяться в найбільш доступній для рослин формі.
Компост містить складові гумусу: органічна речовина, співвідношення C:N, гумінові кислоти, макроелементи, за кількістю яких визначають родючість ґрунту.
Компост також містить величезну кількість гетеротрофних бактерій (аероби), анаеробних бактерій, грибків, актиноміцетів, псевдомонатів, азотфіксуючих бактерій, мікроорганізмів і хробаків, які при попаданні до ґрунту включаються в процес відновлення її родючості.
Гетеротрофні та анаеробні бактерії важливі для кругообігу поживних речовин.
Грибки сприяють розкладу складних органічних сполук (білок, крохмаль, лігнін), зв’язуванню частинок ґрунту між собою і створенню пір в ґрунті, руйнування насіння патогенних рослин (бур’янів).
Псевдомонати — розкладанню синтетичних і органічних сполук.
Азотфиксуючі бактерії — накопичення азоту в ґрунті.
При внесенні до ґрунту невеликої кількості компосту (1 тонна на 1 га) за рахунок макро- і мікроелементів посилюється імунітет ґрунту, що в кінцевому рахунку дозволяє отримувати більший урожай без застосування хімії.
Використання органічного добрива покращує структуру ґрунту, сповільнюючи процес ерозії.
Компост може вноситися в будь-який час року, оскільки органічний азот менш схильний до вимивання і подальших втрат аміаку за рахунок пов’язаної, але легко доступної для рослин форми.
У компості співвідношення C:N (20:1) є оптимальним для ґрунту в порівнянні зі співвідношенням C:N (10:1) в свіжому гної.
Компост утворює речовини, що по суті є біокаталізаторами в ґрунті, які надають стимулюючу дію на ріст і розвиток рослин, а також інгібітори, які гальмують або запобігають розвитку хвороб та інших небажаних процесів в ґрунті.
Володіючи збалансованим складом і оптимальним вмістом поживних речовин, компост здатний регулювати процеси обміну речовин в ґрунті.
Компост є сприятливим середовищем для розвитку мікроорганізмів і активізує життєдіяльність ґрунтової фауни.
Органічне добриво всебічно покращує структуру ґрунту, відновлює здатність до фільтрації і фіксації, затримує поживні речовини й вологу в поверхневому шарі ґрунту.
Будь-яка дія, що веде до руйнування ґрунтових організмів, вигнанню дощових черв’яків і ґрунтових бактерій, знижує біологічний рівень ґрунту. Особливу небезпеку являють собою одностороннє добриво, висока концентрація розчинних солей, таких як калійні, сірчанокислий аміак, або ж такі роз’їдаючі субстанції, як нітроамофос, які пригнічують і призводять до вигнання мікроорганізми.
Основна функція органічного добрива — ВІДНОВЛЕННЯ ҐРУНТУ