Більшість кімнатних рослин зазвичай можна придбати в магазинах. Якщо ви хочете мати кілька екземплярів певної рослини, немає необхідності робити покупку – ви можете збільшити кількість своїх рослин різноманітними способами.
Ви можете отримати нову рослину:
Все це дозволить вам збільшити число своїх улюблених рослин, омолодити або замінити старіючі рослини, зробити подарунок друзям або обмінятися з ними. Крім того, це добра нагода зайнятися квітникарством разом з дітьми. Їх захоплять нескладні і цікаві досліди з рослинами.
Посадка кімнатних рослин живцями
Розмноження кімнатних рослин живцями – це мабуть, найбільш поширений спосіб розмноження кімнатних рослин. Держак – це частина материнської рослини, яка утворює власне коріння, а іноді і пагони. Для розмноження кімнатних рослин використовують два типи живців: стеблові і листові.
Який субстрат підійде для живців? Для живців зазвичай підходить готовий субстрат для молодих рослин. Він повинен бути пористим, ніжним, без грудок. Пам’ятайте, що субстрат для пересадки занадто важкий і насичений добривами. Він не підходить для живців і молодих рослин, які для вкорінення воліють повітряну, але бідну ґрунтову суміш. Якщо у вашому розпорядженні є тільки звичайний субстрат, приготуйте суміш з рівних частин цього субстрату, річкового піску і вермикуліту або перліту.
Посадка кімнатних рослин стебловими живцями
Навесні або на початку літа відламайте від материнської рослини здоровий молодий пагін, переважно без квіткової бруньки. Якщо стебло погано ламається скористайтеся гострим ножем і зробіть зріз безпосередньо над вузлом. Довжина держака варіює, хоча він, як правило, повинен мати по довжині 3 — 4 вузли з листям.
Обріжте основу живця безпосередньо під вузлом і видаліть нижнє листя. Заповніть невеликий горщик або лоток вологим субстратом для живців і ущільните його. Насипте зверху тонкий шар піску. Олівцем або паличкою зробіть отвори в субстраті і помістіть в них живці, переконавшись, що основу живця знаходиться в тісному контакті з субстратом. Злегка ущільните субстрат. Розмістіть живці так, щоб їх листя не торкалися одне одного, і полийте з лійки з дрібним ситом.
Посадка кімнатних рослин листовими живцями
Деякі кімнатні рослини з м’ясистим листям можуть розмножуватися листям. Нові рослини утворюються з черешків або з жилок. Узамбарські фіалки (сенполії), наприклад, розмножуються листовими живцями.
Гострим ножем або бритвою зріжте повністю розкритий здоровий лист біля основи черешка. Залиште черешок 2,5 — 4 см завдовжки. припудріть його фітогормоном і помістіть під кутом у вологий субстрат для живців ближче до краю невеликого горщика, поглибивши черешок на дві третини. Злегка ущільните субстрат і поставте горщик в тепле місце з хорошим освітленням.
Підтримуйте субстрат злегка вологим протягом восьми тижнів, поки не з’являться молоді рослини. Як тільки вони підростуть і зміцніють настільки, щоб за ними можна було просто доглядати, видаліть їх з горщика, акуратно розділіть і розсадите.
Посадка кімнатних рослин відростками
Деякі рослини утворюють невеликі рослинки — відростки — за своїм периметром, які можна акуратно видалити під час пересадки. Це простий спосіб розмноження сукулентів, таких, як ехеверія, бромелієвих, деяких кактусів і цибулинних.
Зачекайте, поки відростки не досягнуть прийнятних розмірів, що дозволяють здійснювати за ними простий узод, потім акуратно відокремте їх від материнської рослини — вам може знадобитися гострий ніж для перерізання кореневища. Збережіть на відростку якомога більше коренів. Якщо він позбавлений коренів, помістіть його у вологі теплі умови і звертайтеся як з держаком. Коріння утворюється через кілька тижнів.
Посадка кімнатних рослин розподілом
Такі рослини, як сенполія, сансевієрія, багато папороті, спатифиллум, калатея і деякі інші, можуть розмножуватися поділом, який зазвичай проводиться під час пересадки.
Вийміть рослину з горщика і струсіть субстрат, щоб бачити, де його краще розділити. Кожна частина повинна мати здорову точку росту і досить коренів. Акуратно розділіть кореневий ком, заподіявши якомога менше пошкоджень кореневої системи. Посадіть частини рослини в окремі горщики, заповнені вологим субстратом.
Поки рослина не вкорениться, підтримуйте субстрат злегка зволоженим. Виключіть потрапляння на рослини прямих сонячних променів.
Посадка кімнатних рослин відводками
Цей спосіб дозволяє утворити нову рослину, коли воно продовжує залишатися прикріпленим до материнського рослині.
Один з найбільш типових прикладів — хлорофітум, на довгих стеблах якого в достатку утворюються молоді рослинки. Коли підстава рослин стосується субстрату, вони швидко вкорінюються і незабаром можуть бути відокремлені від материнського екземпляра. Для прикріплення молодої рослини до субстрату слід використовувати шматочок дроту, зігнутого в формі шпильки для волосся.
Багато повзучі рослини, такі, як плющ, природним чином розмножуються відводками, тому в кімнатних умовах його стебло також можна щільно прикріпити до субстрату. Якщо стебло дерев’янисте, то спочатку гострим ножем зіскоблити трохи кори з нижньої поверхні — саме в цьому місці утворюються коріння.
Посадка кімнатних рослин насінням
Тільки невелика кількість кімнатних рослин вирощуються з насіння, і серед них цикламени, стручковий перець, примули, цинерарії, колеус, фуксії і багато кактусів.
Заповніть невеликий піддон або лоток субстратом для насіння і живців і ущільните його невеликої плоскої дощечкою. Слід зволожити субстрат з лійки з дрібним ситом або з розпилювача і дати зайвій воді стекти. Рівномірно і рідко порозсипайте насіння поверхнею субстрату; дуже дрібне насіння можна змішати з піском. Присипайте насіння шаром субстрату, рівним товщині насіння (або сумішшю дрібного піску і торфу або перліту).
Закрийте лоток прозорою пластиковою кришкою (або пластиковим пакетом) і поставте в тепле місце з температурою від 20 до 27 ° залежно від виду. Коли з’являться сходи, перенесіть лоток на розсіяне світло. За мірою росту рослин пересаджують їх в інші лотки, а потім в окремі горщики.